Havarijné poistenie kryje aj škody od hlodavcov

Malé zvieratá vedia napáchať naozaj veľké škody. Reč je voľne žijúcich hlodavcoch, ktoré sa môžu zatúlať aj k vášmu autu. Okrem neporiadku môžu narobiť aj iné problémy. Ľahko sa dostanú vnútra auta až k motoru a od veľkých nepríjemností už potom nie je ďaleko. Ak však máte uzatvorené havarijné poistenie, zúfať nemusíte. Toto poistenie môže kryť aj poškodenia, ktoré spôsobili voľne žijúce hlodavce.

Malé hlodavce sú pre auto nebezpečné

Malé voľne žijúce zvieratá môžu na prvý pohľad predstavovať zanedbateľné riziko. Opak je však pravdou, pretože dokážu na vašom vozidle napáchať naozaj veľké poškodenia. Vzhľadom k tomu, že autá v súčasnosti z veľkej časti tvorí elektronika, prehryzenie malého káblu môže znamenať naozaj veľké nepríjemnosti. Pri poškodení elektronických systémov môže prestať fungovať elektroinštalácia, brzdy či zapaľovanie. Výnimočné pritom nie sú ani prípady, keď  bola poškodenia automatická prevodovka. Okrem toho, prehryzenie káblov môže spôsobiť skrat, ktorý vedie k požiaru. Takéto poškodenia pritom nie sú najlacnejšie.

Havarijné poistenie pritom môže kryť aj takéto riziko. V  niektorých poisťovniach zahŕňa krytie takto vzniknutých škôd už základný variant. Pri výbere havarijnej poistky si však dôsledne preštudujte poistné podmienky a overte si, že vami zvolená ponuka kryje aj toto nebezpečenstvo. Spravidla sa krytie tohto rizika odporúča tým vodičom, ktorý bývajú v blízkosti lesov, prípadne často jazdia na chatu alebo do oblastí, kde je zvýšený výskyt voľne žijúcich hlodavcov.

Nezabudnite na prevenciu

Je dobré myslieť aj na to, že existujú spôsoby, ako sa škodám od hlodavcov vyvarovať. Dnes na trhu nájdete množstvo rôznych pomôcok na odplašenie neželaných návštevníkov s ostrými zubami. Za zmienku stoja špeciálne spreje, ktoré slúžia na ochranu gumových a platových častí vášho vozidla. Zakúpiť si môžete aj špeciálny kryt na spodnú časť vášho auta. Pri výbere tejto pomôcky si však overte, či sa vyrába aj pre typ a model vášho auta. Medzi vodičmi je obľúbená aj plašička. Ide o zariadenie, ktoré ultrazvukovým signálom odháňa hlodavce.

Vo všeobecnosti je najlepšou ochranou kombinácia poistnej ochrany a pomôcky na odpudzovanie hlodavcov. Tak pre svoje vozidlo zabezpečíte komplexnú ochranu a vyhnete sa veľkým škodám.